title

 

 

2004 yılında O.D.T.Ü. Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar turizm sektöründe yöneticilik yapmış olan Burak Avcı tarafından 2018 yılında kurulan Tamitur Turizm Seyahat Acentası; uçak bileti satışı, yaz/kış tatili paketleri, otel rezervasyonları, yurtiçi/yurtdışı turları, balayı turları, kişiye özel turlar, yurtiçi butik kültür turları, Karadeniz yayla turları ve M.İ.C.E. turları (toplantı ve kuruluş etkinlikleri) gibi turizm seyahat ürünlerinin oluşturulması ve satışa sunulması konularında faaliyet göstermektedir.

 

Firmamız A sınıfı seyahat acentası olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı İşletme belgeli ve direkt bakanlığa bağlı faaliyet gösteren bir seyahat acentasıdır ve ayrıca 11113 no'lu TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) üyesidir.

 

Kuruluşumuz bugün dünyanın pek çok coğrafyasında özenle hazırlanmış turları misafirlerine sunmakta olup ayrıca kişiye özel turlar ve tatilleri en güzel şekilde organize edebildiği gibi yaratıcı çözümleriyle kurumsal hizmetlerinde de özel şirket ve kamu kurumlarına en uygun koşullarda, en kaliteli hizmeti verme prensibi ile uzun süreli iş birlikteliği sunmaktadır.Bu hizmet kalitesini sağlayabilmek için dünya genelinde 100'ü aşkın havayolu şirketinin ve 700.000'in üzerinde otel firmasının yetkili satış acentalığını bünyesinde birleştirmiştir.

 

Seyahat ile ilgili her şeyi iş olmaktan öte bir yaşam tarzı, zevkle yapılan bir hobi olarak görmek, Tamitur'u çoğu turizm şirketinden ayıran en önemli özelliklerin başında gelmektedir.

 

Bizler de sizler gibi gezen ve gezmeyi seven insanlarız. En büyük enerjimizi; işimizi, seyahat ve tatil organize etmeyi sevmemizden alıyoruz. Biz de gezmeden duramayanlardanız, seyahat etmek bizim için bir tutkudur ve onun için işimizi bu kadar sevgiyle yapıyoruz. Seyahat etme hali hayatımızın her anında olduğundan işimize daha bir hakimiz, işimiz keyfimiz olduğundan zevkle yapıyoruz.

 

Her zaman özenli ve keyifli seyahat ürünleri sunmak için tüm gayretimizle çalışmaktayız. En büyük farkımız özenimizdir. Gerek ürünlerimizi hazırlarken, gerekse iş ortaklarımızı, operatörlerimizi seçerken bu özen öne çıkar. Birlikte iş yaptığımız acenta, otel, restoran ve araç firması tercihlerimiz olsun rehber tercihlerimiz olsun özenli bir seçimin, güvenilir referansların sonucudur.

 

Turizm sektöründe bulunan seyahat ve konaklamaya ilişkin ürünlerin hizmet standartlarını; ürün içeriğindeki detay tercihler, ürünü sunuş şekillerindeki farklılıklar ve hizmet kalitesine yönelik yaklaşımlar farklılaştırmaktadır. Biz; hizmet, konsept, rehberlik kalitesi ve yaklaşımımızla öne çıkmayı tercih etmekteyiz.

 

Tamitur Ailesi olarak bugüne kadar misafirlerimizle iletişim halindeyken onların mutluluğunu hep ön planda tuttuk. ürünlerimizi keyifli, hoş anılarla hatırlayacakları bir deneyim yaşatmak için gerek hizmetin ifası öncesi organizasyon ve içeriğin belirlenmesi aşamasında gerekse de hizmet esnasında özenli bir yaklaşımı ilke edindik. Dünyada gezecek, keşfedecek çok yer, yaşanacak çok deneyim var. Biz sizleri güzel gezilerle, keyifli deneyimlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

 

SİZ SADECE TALEP EDİN, FAZLASI BİZİM İŞİMİZ!

 

KALİTE POLİTİKAMIZ

 

VİZYONUMUZ

 

Tamitur, uzman personeli ve profesyonel yapılanmasıyla yasal mevzuat şartları ve müşteri beklentilerini eksiksiz karşılayarak, teknoloji, insan kaynağı ve altyapı yatırımıyla sürekli iyileştirmeyi benimseyip uygulayarak, müşterisini her daim “misafirleri” olarak değerlendirip, %100 müşteri memnuniyetini hedef almaktadır.

 

Müşterilerimize, iş ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve topluma en üst düzeyde değerler oluşturarak misafirlerimize, bizimle olan birlikteliklerinde vazgeçilmez olmak, daima yenilikleri yakından takip ederek, sektörüne öncülük eden ve alanında en iyi hizmeti veren lider bir kuruluş olmak.

 

 

MİSYONUMUZ

 

DEĞERLERİMİZ

 

Uzman, yaratıcı, rekabetçi ve müşteri odaklı çalışan ekibimizle kişilere ve kurumlara yönelik verimli ve etkin çözümler sunarak, uygun koşulları yaratma düşüncesinden ödün vermeden müşteri memnuniyetini yüksek ve sürekli kılmak.

 

Şeffaflık - Dürüstlük - Açık İletişim Dili - Profesyonellik - Çalışanların Mutluluğu - Kalite Odaklılık - Sorumluluk Bilinci - Karşılıklı Sevgi ve Saygı

 

Çerez Kullanımı